دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸
» موسسه جهاد توسعه » درباره مؤسسه جهاد توسعه
 مؤسسه جهاد توسعه 

قبل از انقلاب اسلامی، طراحی و ساخت بیشتر پروژه های عمرانی مانند سیلوهای گندم، کارخانه های سیمان، سدها، نیروگاهها و اسکله ها در انحصار شرکتهای خارجی بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شرکتها و کارشناسان خارجی کشور را ترک کردند و این امر راه را برای موفقیت کارشناسان جوان و نیروهای بالقوه باز کرد.
در پی اجرا و تکمیل موفقیت آمیز سیلوهای تبریز، رشت و تاکستان که بصورت نیمه کاره رها شده بودند، مسیر برای شکل گیری هسته های فنی و اجرایی توسط نیروهای متخصص داخلی هموار گردید. حاصل این تلاشها تشکیل موسسه جهاد توسعه (هلدینگ) در سال 1985 و ثبت شرکتهای وابسته به این موسسه در آن سالها بود. این مجموعه در تاریخ 6 می سال 2000 بر اساس تصویب نامه هیئت محترم وزیران در زمره نهادهای عمومی غیردولتی قرار گرفته و مقرر گردید در زمینه طراحی و اجرای طرح های بزرگ عمرانی در داخل و خارج از کشور فعالیت نماید. شرکت هلدینگ جهاد توسعه در حال حاضر  7 شرکت دارد که از نظر رتبه بندی پنج شرکت دارای رتبه یک آب و فعالیتهای وابسته هستند. دو شرکت دارای رتبه یک در حمل ونقل و 3شرکت دارای رتبه 1 در ساخت میباشند.
طی سال مالی 2004 تا 2005 موسسه دارای بیش از 100 پروژه با ارزش اولیه 8500 بیلیون ریال بوده است. ارزش نهائی تائید شده این پروژه ها در این سال مالی 2358 بیلیون ریال میباشد.
وزارت نیرو با 52 پروژه، وزارت جهاد کشاورزی با 14 پروژه، وزارت صنعت ومعدن با 12 پروژه، وزارت نفت با 8 پروژه، وزارت راه با 14 پروژه و شهرداری تهران با 4 پروژه اغلب کارفرمایان دولتی گروه شرکت های تابعه میباشند.
پروژه هایی که به آنها اشاره گردید تحت تاثیر فعالیت 7200 نفر میباشد که 92% این افراد در کارگاهها مستقر بوده و 10.5% این افراد دارای مدرک کارشناسی و یا بالاتر میباشند.
همچنین پروژه ها شامل بیش از 3400 دستگاه ماشین آلات سبک، نیمه سنگین و سنگین میباشند.

 
فیلدهای فعالیت شرکت های تابعه موسسه:

  1. سازه های سنگین بتنی و فولادی مانند کارخانه سیمان، سیلوهای نگهداری گندم، دودکشها، برجهای خنک کننده، نیروگاه و کشتارگاه صنعتی
  2. انواع سد، شبکه های آبیاری، باراندازها و سیستمهای تصفیه.
  3. سازه های دریایی مانند اسکله، موج شکن و اسکله های صیادی.
  4. جاده، پل و تونل
همچنین شرکت هلدینگ جهاد توسعه در صادرات سرویسهای فنی و مهندسی در سالهای اخیر موفق بوده است.
در این میان میتوان به ساخت 6 سیلوی فلزی در ترکمنستان با ظرفیت کل 180هزار تن، ساخت 10 سیلوی بتنی در سوریه، ترمیم سدهای GIGARDALIJ وBARBAR در ارمنستان و تکمیل و ترمیم سدهای KARABURA و PAPAN در قرقیزستان نام برد.
در سال مالی 2006-2005 موسسه بیش از 96 پروژه فعال با ارزش اولیه معادل 8500 بیلیون ریال بوده است که ارزش نهائی تائید شده این پروژه ها در این سال مالی 2503 بیلیون ریال میباشد.
با توجه به یک برنامه از پیش تعیین شده جهاد توسعه و شرکت های تابعه قصد حصول اهداف ذیل را دارند:
  • توجه به پتانسیلها و مزیتهای وابسته، شرکتهای تابعه در حال نیل به اخذ کیفیتهای حرفه ای و افزایش رتبه بندی خود هستند.
  • حصول استاندارهای موردنیاز مانند ISO و افزایش کیفیت سرویسهای قابل ارائه.
  • توسعه زمینه های فعالیت بخصوص صادرات سرویسهای فنی و مهندسی در کنار مطالعه و انتخاب بازار هدف.
  • بهبود موقعیت موسسه و شرکتهای تابعه در بخشهای توسعه سرمایه گذاری.
  • افزایش سطح علمی پرسنل با دوره های آموزشی و توجه ویژه به موضوعات توسعه و تکنولوژی اطلاعات.

 

 

 ابزار 
نسخه چاپی
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیده افزودن به آدرس های برگزیده
طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام